Darpa Robotik Zorluk Denemeleri 2013 tamamlandı. Büyük şampiyon, yukarıda otomobil duruşmasında sürmeye hazırlanarak görülen takım şaftıdır. Bu, Darpa’nın robotik zorluğu için hattın sonu değil – devam eden çok daha büyük bir olay var. Darpa Robotik Finalleri 2014 yılı sonunda yapılacak. Görevler bugün gördüğümüze benzer olacak, yine de, bu sefer, robotun iletişiminin yanı sıra, orijinal dünya felaketi durumlarını simüle etmek için kasıtlı olarak bozulacak. Bugün takımlar DARPA finansmanına itiraz ediyordu. İlk sekiz takımın her biri, Darpa’dan 1 milyon ABD doları kadar uygundur. Kesimi yapmayan ekipler, diğer finansman kaynaklarını kullanan finallerde dolaşmaktan memnuniyet duyarlar.

Denemeler 8 etkinliğe zarar verdi. Kapı, enkaz, vana, duvar, hortum, arazi, merdiven, yanı sıra araç. Her deneme, her biri bir nokta mevcut olan 3 bölüme ayrıldı. Bir robot, tüm görevi herhangi bir insan müdahalesi olmadan tamamladıysa, bir perkin noktası olur. Tüm bonuslar ile 32 puan mevcuttu. Takım Schaft, olayı 27 puanda olağanüstü olarak kazandı. İkinci olarak, 20 puana sahip olan Takım IHMC (İnsan Makinesi Biliş Enstitüsü) idi. Takım IMHC, bir Darpa’nın sağladığı Boston Dynamics Atlas Robotu kullandıkları için özel bir övgüye sahip olmalıdır. Atlas’ı kullanan takımlar, yalnızca bir orijinal dünya robotuyla etkileşime geçmek için tamamen yazılım uygulama simülasyonundan gitmek için birkaç kısa haftaya sahipti. Üçüncü lokasyonda Carnegie Mellon Üniversitesi Ekibi Tartan Kurtarma ve 18 puanlık olan Chimp robotu idi.

Zorluğun Expo kısmı da aynı şekilde heyecan verici, ilk müdahaleciler ve ayrıca robotik araştırmacıları, robotların orijinal dünya felaket durumlarında ele alacaklarını anlamak için birlikte çalışan robotik araştırmacıları. Google’ın Son Satın Alma – Boston Dynamics – WildCat’larını ve LS3 robotlarını çalıştırarak elinizdedi. Rekabetin tek orijinal dezavantajı Darpa tarafından sağlanan koruma oldu. Çevrimiçi akış istenmesi için biraz kaldı. DARPA’nın YouTube kanalındaki videoların çoğunluğu şu anda olay kameralarının birkaçı 9-10 saatlik kayıtlardan oluşuyor. Sarma videoları aynı şekilde, robotların çalışmalar sırasında tam olarak nasıl bittiği konusunda son derece bit bilgiden oluşur. İdeal olarak günler ilerledikçe, video çıkmanın yanı sıra daha fazla bilgi. Şimdilik, lütfen zaman damgasını ve tercih ettiğiniz parçanın bir açıklamasını yorumlarınızla paylaşın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *