Spidey’in tadını çıkar, şehirdeki yeni bir duvar dağcı var!

Araştırmacılar [Matthew Journee, Xiaoqi Chen, James Robertson, Mark Jermy ve Mathieu Sallier] Son zamanlarda, 2011 IEEE Uluslararası Robotik ve Otomasyon Konferansı’nda duvar tırmanışı harikası botunu açıkladı. Diğer birçok duvar tırmanma botu gibi, onların yüzeye sıkışıp kalmasını sağlamak için Bernoulli prensibinde çalışıyorlar, ancak benzerliklerin bittiği yer.

Diğer Bernoulli merkezli dağcıların aksine, bu robotun tutucusu asla tırmandığı yüzeye asla dokunmaz. Araştırmacılar bu başarıyı, 25 μm boşluktan havayı kuvvetlendiren, çok güçlü bir düşük basınçlı girdap oluşturan özel bir tutucu oluşturarak başarabildiler. Tutucu tasarımı, havayı tek başına şekillendirerek, hava akışının, güçlü pompalara sayılmadan veya hava hacmine sayılmadan, Mach 3’ün hızlarına ulaşmasına neden olur.

Araştırmacılar, süpersonik kıskaçlarının, geleneksel bir Bernoulli kıskaçlarının ağırlığını yaklaşık beş katı destekleyebileceğini ve aşağıdaki videoda gördüğünüz gibi, çok çeşitli yüzeylere tırmanma sorunu yoktur.

Pencere-yıkama roomba, burada geldik!

[Via]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *