[Kai Kunze], Cyborgs ve Gargoyles hakkında konuşmak için 25C3’teki Katıştırılmış Sistemler Laboratuvarı’ndan. Çok fazla homebrew giyilebilir bilgi işlem çözümü oldu, ancak [Kai], gerçek dünyadaki günlük kullanımları görebilecek projeleri kapsadılar.

Birincisi, hastanelerde kullanım için inşa ettikleri bir prototip sistemiydi. Doktor, onun bileğinde bir RFID okuyucuya bağlı ceketinin altında bir kemer tokası büyüklüğünde Linux bilgisayar giydi. Grafiğini ekranda gösterecek olan müşterilerin RFID bilek grubunu okuyacaktı. Daha sonra, kaplamaya yerleştirilmiş bir kapasitif sensör kullanarak kaydırabilir ve seçebilirdi. Notlar bir Bluetooth kulaklık kullanılarak alınabilir. Sistem, mümkün olduğunca fazla bilgi sunarken, müşterinin incelenmesi için doktorun ellerini tamamen ücretsiz tuttu. Aslında bu sistemi 30 gün boyunca bir hastanede koşuyorlar.

Bir sonraki örnek, araba üreticisi Skoda ile ortak bir projeydi. Kalite güvencesi (QA) testi, montaj işlemlerine göre çok sayıda adımlı uzun bir işlem olabilir. Takım, işçinin aracın nerede olduğunu tespit etmek ve test edilen nesnenin doğrudan ölçülmesi için işçiye sensörleri ekliyor. Giyilebilir teknolojinin kullanımı, genellikle standart QA testinde olduğundan daha çok daha fazla veri elde ettiler ve bir adımı kaçırdılarsa işçiye hızla isteyebiliyorlardı.

[Kai] Kendi sisteminizi daha hızlı hale getirecek birkaç proje tanımladı. Bağlam Tanıma Ağ Araç Kutusu, hangi eylemlerin gerçekleştirildiğini tanımlamanıza yardımcı olur. Pozları tanıyabilen otomatik bir Kung-Fu eğitmeni gibi sistemler inşa etmek için kullandılar. Farklı aktiviteleri tanımak için iPhone’lar kullanarak eğitilebilecek iPhone için bir bağlam logger uygulaması var. Ayrıca, görsel olarak isteyen işçilerle görevler yaptıkları için Zeiss ile geliştirilen bir program önerdi. Testte, metin talimatlarından% 50 daha hızlı ve sesten% 30 daha hızlı oldu.

Gördüğümüz daha tuhaf / ilginç fikirlerden biri, rezonansa (PDF) dayalı bir telefon bulucu oldu. Bir Symbian cihazı için geliştirildi, bir ses çalacak ve ardından çevreyi değiştiren sonucu kaydeder. Her yüzeyin kendi imzasına sahipti, böylece telefonu sorgulayabilirsin ve nerede olduğu yerde, masanın üstünde, çekmecede. Bu rezonans örneklemesi, titreşim motoru kullanılarak da kullanılabilir.

Nihai nokta [kai] üzerine dokundu gizlilik oldu. Bir sensör takıyorsanız, potansiyel olarak kişisel verileri veriyorsunuz. Bu bilgiyi kullanıcılara tutmak için sistemlerin nasıl geliştirilebileceğini gösterdi. İlk bölüm, bir odadaki insanların hareketini kaydeden bir video kamerasıydı. Yüzlerin nerede olduğunu tespit edebilirdi, ama kim olduklarını değil. Katılımcılardan biri hareketlerini kaydeden bir ivmeölçer vardı. Bu kullanıcı, verileri ilişkilendirerek alandaki kendi hareketini bulmak için kameranın verilerini kullanabilir, ancak başka kimse tam resmi göremez.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *