Birkaç hafta önce [Jacob Merz], kullanıcının bazı tonlara eşleştirerek kızılötesi ışığı “duymasını” hayal etmesini sağlayan duyusal genişletme projesi hakkında bir e-posta gönderdi. Her ne kadar kaba bir prototip, [Jacob’s] cihazı daha büyük bir teknolojik olasılık alanını yansıtıyor: insan vücudu için bir tür “periferik” gelişimi. Düzenleme: Yeni fotoğrafları eklemek ve Jacob’un yeni sitesine bağlantı ekledi.

[David Eagleman’s] Tedx Alamo’yu dinlemek isteyeceksiniz, özellikle de sonik gözlükler hakkında konuştuğu yaklaşık 10 dakika. [EAGLEMAN], insan beyninin, gerçek dünyaya karşılık gelen tutarlı bir girdi verilmesi durumunda, sinyali kullanılabilir bilgiye dönüştürebilir. Kör kullanıcıya bir tür sonar sağlayan sonik gözlükler, sonunda … çalışın. Beyniniz, giriş cihazları için kendi sürücülerini “öğrenebilir”.

Sonic gözlüklerin 1970’li bir buluştan daha fazla tanıdık olduğunu düşünüyorsanız, muhtemelen benzer bir cihaz inşa eden [Neil Harbisson] hakkında düşünüyorsunuz. Kesinlikle konuşursak, [Harbisson], ilk İngiltere’nin Cyborg olduğunu iddia ediyor, kesinlikle [Donna Haraway’s] ‘dan “Cyborg” konseptinin çağımızda yeni olmadığını savundu. İnsanlar, yeteneklerini genişletmek için her zaman araçlar kullandılar ve en basit olanlar bile Cyborg’un sınıflandırılmasına yönelik olmalıdır.

Bu haftanın hack ve felsefesi çok daha çok açıldı. Sizleri bu teknolojileri ve insan vücuduna nasıl entegre olduklarını, eksik uzuvların değiştirilmesine isteyen protezlerden, neodimyum mıknatısları için neodimyum mıknatısları implantılarına giren protezlerden.

1. Bunların hepsi nereye gidiyor? İnsanlar esasen oynatıcı aygıtları yapacak mı?

2. Implanting Tech’in diğer örnekleri orada mı?

3. [EAGLEMAN], diğer bazı “duyusal ikame” örnekleri üzerinde çalışıyor. Bunun gibi faydalı bir şeyi bir araya getirebilir misin? Yoksa sen zaten var mı?

[Eagleman’s] Ted Talk:

[Harbisson’s] TED Talk:

[Jacob Merz’s] Cihazı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *