[Joekutz] ‘nin bağbozumu LED ekran işinde çok sayıda iyi hack var. Nerede başlayacağını anlamak zor. Bir Arduino Uno tarafından yönetilen DIY LED ekranı var. Ekran için bir metin veya fotoğrafa sahip olmak için, bir Bluetooth hoparlörün çıktısını doğrudan Arduino’ya götürür ve ayrıca çizmek için metni kodlayan hoparlör tonlarını gönderir. Bunun yanı sıra, bu kadar yeterli değilmiş gibi, ekrandan bir saat olarak kullanmak için bir analog saatten bir kuvars şoför kurulunu hackledi.

LED matris ekranı ile başlayalım, muhtemelen elinizi vardiya kayıtlarında denemenin en iyi nedeni. Bu ekran, iki 8-bit Darlington dizisini beslerken bir arada zincirlenmiş iki 8-bit vardiya kaydını kullanır. Ekranın on satırı on altı sütun var ve bunu tahmin ettiğinizde, sütunlar on altı vardiya kayıtları tarafından yönetilir. İki Arduino pimi, vardiyanın hangi sütunu açacağını kaydeder. Satırlar, on çok daha Arduino pimi tarafından yönetilen on transistörün kullanıldığı gibi açıktır. Saniyedeki 80 kareye tarama Güzel, titreşimli bir ekran alır.

Hem LED Matrix Devre Kartını hem de Yönet Panosu’nu yapmak için [Joekutz], ev yapımı CNC değirmenini kullanan bakır kaplı panolarda izolasyon yollarını oyuldu. Sonunda güzel kurullarına yol açan yanlışlıklarını görmek için aşağıdaki ilk videoyu incelediğinizden emin olun.

Arduino’ya gönderilen tonlar
Arduino ekrana çizer, ancak neden bir dizüstü bilgisayar veya telefondan ne çizeceğini söylemiyorsunuz? Bunu yapmak için laptop ile ucuz bir Bluetooth hoparlör eşleştirdi. Dizüstü bilgisayarda, fotoğraf çekebileceği veya metin oluşturabilen kolay bir web sitesi yaptı. “Işın!” Etiketli bir düğmeye tıkladığınızda Web sitesinde, fotoğrafları veya metni tonlara dönüştüren bazı JavaScript’i çalıştırır. Bir AudioContext öğesi daha sonra bu tonları eşleştirilmiş hoparlöre gönderir.

Tonları konuşmacıdan Arduino’ya çıkarmak için, Bluetooth hoparlörün devre kartını hackledi, çıkışını bir Arduino analog pimine yönlendirdi. Arduino’nun, LED ekranını kontrol etmek için onları bir şey haline getirebilecekleri, bu tonları kodlayabileceği bir yöntemi çözerken maceralarının ikinci videoya bakın.

Ve son olarak, çünkü bir ekranı var, neden bir saat olarak kullanmıyorsunuz? Arduino’nun iç saatinin yeterince doğru olmadığını keşfetti, bu yüzden ucuz bir analog saat satın aldı ve kuvars motor şoför kurulunu ortadan kaldırdı. Bazı küçük değişikliklerle, sinyali büyütmek için bir transistörün yanı sıra, Arduino saat programının zamanını doğru tutmak için zamanlama sinyallerini kullandı.

Bireysel olarak [Joekutz] ‘nin bu hackleri keyifli olsa da, hepsini bir pakette entegre olarak görmek çok eğlenceli görünüyor.

DIY LED ekranlar burada Hackeday’da yeni değil. Bu devasa olanı inceleyin, Aptly Colossus’u, iki metrekarelik 1250 LED’li. Saatler de aynı şekilde tercih edilen olduğu gibi, kitap yöntemleri tarafından sürekli olarak saygın görünüyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *