Her dönem sonunda, Cornell’in ECE4760 sınıfından bir sürü şaşırtıcı ve iyi belgelenmiş stajyer işleri alıyoruz. [SCOTT] ve [Alex] ‘ın kızılötesi theremin bir istisna değildir.

Klasik theremin tasarımı, bir LC devresinde bir değişken kapasitörün topraklanmış plakası olarak, oyuncunun ellerinin her birini kullanır. Pitch anteni için, bu devre osilatörün bir parçasıdır. Hacim anteni için, el kapasitörü, amplifikatördeki zayıflamayı değiştirerek başka bir osilatörü düşürür.

[SCOTT] ve [Alex], hacim ve perdeyi yönetmek için iki IR sensörünü kullanarak theremin üzerinde bir bükülme koydu. Sensörler, her bir elin yerini hesaplar ve elden olan mesafeyle ters orantılı olarak orantılı bir voltaj çıkarın. Bir ATMEGA1284P, sinyali işleme için 8 bit bir ikili sayıya dönüştürür. Push-buton anahtarıyla erişilebilen dört ses geliştirdiler. Farklı sesler dalga kombinasyonları ve modülasyon etkileri ile üretilir. Klasik tramvaya ek olarak, saf sinüs, testere dişi ve FM modülasyonunda oynayabilirsiniz.

Eğer sadece mikrodenetleyiciye değilseniz, bunun yerine bu dijital IR’ü inşa edebilirsiniz. IR, ruhsuz ya da Plebeian’ı theremins bulursanız, bunu deneyin.

[Teşekkürler Bruce]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *