CADSOFT EAGLE, çok platformlu bir freeware devre düzeni programıdır. Kartal’da açık kaynaklı donanım bir sürü geliştirildi ve bu bir hobi haline geldi. Tüm donanım tasarımlarımız için kullanıyoruz.

Bir kartal tasarımını gerçek bir baskılı devre kartına (PCB) dönüştürmenin birkaç yolu vardır. Eagle tasarımlarını herhangi bir PCB üreticisi tarafından kabul edilen endüstri standardı Gerber dosyaları olarak nasıl kurtaracağınızı göstereceğiz. Gerbers’ı tek bir prototip veya tam bir panel satın almak için kullanabilirsiniz.

Tanıtım

Toner Transferi, yeni başlayanların bir PCB yapmanın en sevdiği yoludur, çünkü malzemelerdeki yatırımın minimumdur. Daha önce toner transferini kapladık. TOS’umuzdaki birçok PCB, foto-direnç işlemi ile yapılır. Fotoğraf işlemi iyi panoları yapar, ancak biraz ekipman gerektirir; Hassaslaştırılmış panolar, geliştirici ve ultra menekşe ışık kaynağı.

Bazı tahta üreticileri, OLIMEX gibi PCB’ler doğrudan Eagle .Brd dosyalarından yapar. Birçoğu, bir Eurocard boyutlu PCB (100mmf160mm) minimum bir satın alma gerektirir. Birkaç tahtaya ihtiyacınız varsa, tek bir deneysel prototip için pahalıdır.

En uygun fiyat, profesyoneller gibi Gerber dosyalarını göndermektir. Herhangi bir PCB üreticisi Gerber formatlanmış tasarım dosyalarını kabul edecektir. Gold Pheonix, 110 $ için 155Square inç PCB panelini satıyor. Daha küçük bir şey arıyorsanız, BatchPCB ve PCB-Pool gibi hizmetler küçük siparişleri birleştirir ve bunları tam bir panel olarak gönderin. Her iki durumda da, Gerber dosyalarını tahta evine gönderirsiniz. Bu tarif ettiğimiz süreçtir.

Süreç Genel Bakış

Tasarımı hazırlayın.

Herhangi bir PCB Fab House tarafından kabul edilen Gerbers, genel dosyalar oluşturun.

Gerbers’ın doğru olduğunu doğrulayın.

Tasarımı üretim için gönderin.

Tasarımı hazırla

Size dijital resim çerçevesi PCB’imizi üretim için hazırlama sürecinde yürüteceğiz. Bu tasarım, oldukça küçük izleri olan çift taraflı bir tahta gerektirir.

Geçen hafta Proje Arşivini (Zip) indirin. .Brd dosyasını Cadsoft Kartal’ın ücretsiz sürümüyle açın.

Dosya açıldığında zemin dolgusu boştur. Boş çokgenleri doldurmak için RITSNEST düğmesine (veya araç-> ratsnest) basın.

Yönetim Kurulu Üreticileri, mümkün olan en küçük izler, boşluklar ve matkap boyutu gibi üretim özelliklerini belirten özellikleri yayınlar. BatchPCB 8mil minimum iz ve aralık ve 20mil minimum delik vardır.

Üreticiye işkence etmeyin. Sadece 8mils reklamı yaptıkları için, her iz 8mils yapmanın güvenli olduğu anlamına gelmez. En az miktarda toleranslar, üretim hatalarını azaltacaktır. Dijital resim çerçevesi, yukarıda gösterilen küçük LCD konektörün etrafında 8mil izleri vardır. İzler sadece 10mil izleri kullanmak için yeterli boşluk varana kadar 8 milyondur.

Kurulunuzun üreticinin üretim yeteneklerini aşmadığından emin olmak için Eagle’ın tasarım kılavuzu kontrolünü kullanın. BatchPCB için SparkFun Tasarım Kılavuzları (DRU) veya OLIMEX 8MIL (DRU) veya 10MIL (DRU) tasarım kurallarına indirin. DRC simgesine (veya, araçlar-> DRC) tıklayın ve tasarım kılavuzu dosyasını yükleyin. Kartal tasarımı analiz eder ve tasarım kılavuz parametrelerini kıran tüm alanları vurgular.

Herhangi bir hatayı düzeltin. Burada, izler arasındaki boşluk çok yakındır. Bazı durumlarda, bir parça ayak izindeki boşluk, üretilecek çok küçüktür. Sparkfun’un Nokia LCD konektörü için varsayılan ayak izi, 8 milyondan daha az pad aralığı vardı. Pedleri daha küçük hale getirmek için parça kütüphanesini düzenledik ve daha büyük.

Basılı serigrafi katmanında parça numaralarını dahil etmek değerlidir. BatchPCB her iki tarafta da bir serigrafi yazdırır. Kurul evinizin ne sunduğunu, bazı ücretleri ekstra gördüğünüzden emin olun. Gizli etiketlerin bağlantısını kaldırmak için Smash aracını kullanın, ardından daha iyi bir yere yerleştirin.

Gerber Dosyaları Oluştur

Gerber dosyaları PCB’lerin PDF’leridir. Gerber dosyaları, bir PCB’yi tam olarak görünmesi gerektiği gibi tanımlar, ekran donanımının agnostiği. Düzenlenmesi amaçlanmayan son bir üretim formatıdır. Gerber dosyalarımızı Kartal’da, Sparkfun’un Kartal Eğitimi’nde açıklanan prosedürü kullanarak oluşturduk.

Eagle CAM işlemcisi Gerber dosyalarını yazar, Dosya-> CAM İşlemcisi altındaki menüden açın.

SparkFun, CAM işlemcisini Gerber dosyalarını yapmak için yapılandıran bir komut dosyasına (CAM) sahiptir. Dosya-> Open-> işini kullanarak CAM komut dosyasını yükleyin …

Varsayılan olarak, SparkFun’un Serigrafi yapılandırması yalnızca yer katmanı içerir. Parçalarımız tipik olarak isimler ve docu katmanlarında etiketler vardır, bu katmanları üst ve alt serigrafi sekmelerindeki çıkışa eklemek için etkinleştirin.

Gerber dosyalarını oluşturmak için İş İşi’yi tıklatın.

CAM işlemcisi ihtiyacımız olan yedi dosya oluşturur.

Üst ve alt bakır (.gtl, .gbl)

Üst ve alt lehim maskesi (.GTS, .GBS)

Üst ve alt serigrafi (.gto, .gbo)

Matkap dosyası, 2.4 lider (.txt)

Gerbers’ın doğru olduğunu doğrulayın

Her şeyin doğru şekilde konumlandırıldığından emin olmak için CAM çıktısını Gerber izleyicisinde doğrulayın. Sparkfun fikrini takip ettik ve vizör kullandık.

Yedi dosyayı görüntüleme ile yükleyin. Matkap dosya türünü 2.4 lider olarak belirttiğinizden emin olun.Check for errant vias, mirrored layers, and alignment. We’ve discovered that text added to the silkscreen layer is typically bigger than it was in Eagle. appropriate any problems and run the CAM processor again.

When everything looks good, the board is ready for production.

Send the design for production

Zip the seven gerber files and submit them to the PCB fab house. remember to tell them that the drill file format is 2.4 leading.

BatchPCB is a pooled panel service that sells space by the square inch. other producers and batch services require you to purchase at least a full eurocard. We use BatchPCB for prototyping because we never need the extra board space of a full eurocard, and we don’t mind the average 20day wait.

At BatchPCB, $2.50/square inch purchases a PCB with silkscreen on both sides, limitless vias, and a substantial range of drill sizes; stuff that typically costs extra. BatchPCB’s minimum traces, spacing, and drill are similar to other prototyping services. There’s a $10 per purchase setup fee, but an purchase can include multiple designs. Shipping, even internationally, isn’t outrageous.

If you need a lot of the same board, look at Gold Phoenix. They manufacture boards for BatchPCB. A 100 square inch panel is $100, a 155 square inch panel is $110.

Create an account at BatchPCB. Click submit to add a new design. name the design and submit the zip archive including the 7 gerber files.

Verify that the gerber layers were successfully detected.

Verify that the appropriate size was detected.

The BatchPCB guideline check ‘robot’ will verify that your design meets production standards, and send an e-mail in a few minutes. because we ran our own guideline check prior to sending the design, we can expect that everything will be fine. Click continue and you’ll have the option to purchase the board. For much more help, see the BatchPCB help and support forum.

Receive your boards

Boards arrive from BatchPCB in about 20 days. check the boards for apparent errors before soldering. Some producers test PCBs, BatchPCB doesn’t. We’ve purchased PCBs from two of the popular hobbyist board houses, Olimex and BatchPCB, and all the boards have been satisfactory.

Taking it further

It’s easy to purchase professional PCBs using gerber files. Why not build that amazing diy project you’ve been putting off?

What has been your experience with PCB fab houses?

UPDATE: the files have been moved! find them here.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *