5G kapsamı dünya çapında genişledikçe, cevaplardan çok daha fazla soru var. Bu makalede, 5G teknolojisi hakkında her şeyi tartışacağız. 5G ağının nasıl çalıştığını, selefleri 3G ve 4G’ye ne olduğunu ve Android için en iyi 5G telefonları ele alacağız.

5G gibi diğer trendleri görmek istiyorsanız, en iyi Android uygulama geliştirme trendleri hakkındaki kısa makaleyi kontrol edin.

5G nedir?

5G, beşinci nesil mobil ağını ifade eder. Selefleri 1G, 2G, 3G ve 4G Networks’ten sonra, 5G yeni bir küresel kablosuz standarttır. 5G, bilgisayarlar, nesneler ve cihazlar da dahil olmak üzere, pratik olarak herkes ve her şeyi birbirine bağlayan yeni bir ağ türünün inovasyonuna izin verir. 5G içindeki G kablosuz teknoloji üretimini ifade eder. Üç çeşit 5g-düşük bant, orta bant ve yüksek bant vardır.

Düşük bantlı 5G, 2GHz’den az frekanslar kullanır. Bunlar en uzun süredir olan hücresel ve televizyon frekanslarıdır. Uzun mesafeler kat edebilirler, ancak çok sayıda kanal yoktur ve bu kanalların çoğu 4G için kullanılır. Sonuç olarak, düşük bantlı 5G halsizdir. Şimdilik, 4G gibi görünüyor ve geliyor. Düşük bantlı 5G kanalları 5MHz ila 15MHz genişliğinde değişir.

Orta bant 5G için frekans aralığı 2-10GHz’dir. Bu, mevcut hücresel ve Wi-Fi frekanslarının çoğunluğunun yanı sıra frekansları biraz daha yüksektir. Bu ağlar antenlerinden mantıklı bir aralığa sahip olduğundan, tipik olarak yaklaşık yarım mil, diğer birçok ülkede 5G trafiğinin çoğunu taşıyan işgücü ağlarıdır.

Yüksek bant 5G çoğunlukla 20-100GHz aralığında hava dalgalarıdır. Bu frekanslar daha önce hiç tüketici amaçlı kullanılmamıştır. Kısa menzilleri var, ancak orada çok fazla kullanılmayan spektrum var, bu da bir seferde 800MHz’e kadar çok yüksek hızlarda koşabileceklerini ima ediyor. Yüksek bantlı taşıyıcı geçmişte temel istasyonları uzak internet bağlantılarına bağlamak için kullanılmıştır. Bununla birlikte, el işleme gücü ve yüksek gelişmiş antenler o sırada mevcut olmadığından, tüketici cihazları için kullanılmadı.

5G nasıl çalışır?

5G ağları, diğer hücresel ağlar gibi, bölgelerini alanlara bölerek ve kodlanmış verileri radyo dalgaları aracılığıyla ileten bir hücre sitesi sistemi kullanır. Her hücre bölgesi, kablolu veya kablosuz taşıt tarafından ağ omurgasına bağlanmalıdır. 5G ağları, önceki sistemlerden boyut ve şekil değiştirebilen çok daha fazla ve daha küçük hücrelerle uğraştığından, önceki sistemlerden çok daha iyi olmalıdırlar. Bununla birlikte, Qualcomm, 5G’nin mevcut makro hücrelerde bile daha büyük bant genişliklerinden ve gelişmiş anten teknolojilerinden yararlanarak mevcut sistemlere göre dört kat artırabileceğini iddia ediyor.

1g, 2g.3g ve 4g ne olacak?

1G analog hücreseldi. Kablosuz hücresel teknolojinin ilk dalgası, GSM, CDMA ve TDMA’yı içeren 2G idi. 3G teknolojileri 200kbps’den saniyede birkaç megabit’e kadar hızlar getirdi. LTE ve WIMAX gibi 4G teknolojileri, hızlar yüzlerce megabit ve hatta gigabitlere ulaşan bir sonraki uyumsuz adımdı. Şimdi 2021’de 1G ve 2G teknolojileri gitti. AT&T, Şubat 2022’de 3G ağlarında hizmeti bitirmeyi planlıyor. Ancak 4G, uzun yıllar yaşam kaldı. Tüm 5G telefonlar için 4G ağları ve kapsama alanı gereklidir. Başlangıçta, tüm 5G ağları, “standal dışı” olarak bilinen bir uygulama olan bağlantılarını oluşturmak için 4G’ye güveniyordu. Bundan ve “bağımsız” ağlara doğru ilerliyoruz, ancak 4G’nin yardımı olmadan 5G ağları çok fazla performans kaybediyor. Sonuç olarak, uzun süre, birçok ağ 4G/5G bağlantıları birleştirilecektir.

5G nerede mevcut?

5G şu anda dünyanın dört bir yanındaki çok sayıda büyük şehirde mevcuttur.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, 5G hizmeti belirli pazarlarda dört ana taşıyıcının (AT&T, Verizon, T-Mobile ve Sprint) tümü tarafından sağlanır. Avrupa’da 5G hizmeti İngiltere, Almanya, İtalya ve İspanya dahil olmak üzere birçok ülkede canlı. Asya ayrıca Güney Kore, Çin ve Japonya gibi ülkelerde çok sayıda 5G ağına sahiptir. Avustralya ayrıca birkaç 5G ağına sahiptir.

5G güvenli mi?

Jüri hala 5G’nin güvenli olup olmadığı konusunda hala dışarıda. Bazı uzmanlar 5G’nin güvenli olduğunu, diğerleri ise 5G radyasyonunun insan sağlığı üzerindeki uzun vadeli etkilerini belirlemek için çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Bildiğimiz, 5G teknolojisinin önceki nesil kablosuz teknolojiye göre daha yüksek frekans dalgaları kullanmasıdır. Bu yüksek frekans dalgaları daha kısa dalga boylarına sahiptir ve çok daha fazla veri taşıyabilir. Bununla birlikte, insan vücuduna daha düşük frekans dalgalarından çok daha derin nüfuz ederler.

Bu, 5G radyasyonunun potansiyel olarak insan sağlığı üzerinde önceki nesil kablosuz teknolojiye göre daha büyük bir etkiye sahip olabileceği anlamına gelir. Şimdiye kadar, 5G’nin insan sağlığı için riskli olduğunu gösteren bilimsel bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, 5G’nin güvenliğini doğrulamak için çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

5G Ana Avantajlar

5G teknolojisinin konuşlandırılması bir dizinull

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *