Nintendo’nun Virtualboy’u – Nintendo’nun 3DS’nin tuhaf konsol-içi-eş çifti ve tartışmalı atası, zamanında muhteşem bir yenilikçiydi. Biraz masa üstü biriminde, etkileyici 384 x 224 piksel çözünürlüğünde gerçek 3D video oyunları oynayabildiniz. Programın Virtualboy toplam bir başarısızlığa sahipti, ancak bu, donanım tinkerleyicilerin bu harika sistemi video oyun kollektörlerine bırakması anlamına gelmiyor. [Furrtek] Virtualboy ile birlikte oynuyor ve VGA eklemek için idare edildi.

İki ekranlı bir 3D sistem olarak, Virtualboy sistemi tasarımcıları tarafından herhangi bir tür video, haklı olarak göz ardı edildi. Yine de, [Furrtek] sisteminde bir tür videoyu arzu etti, bu yüzden bazı VGA sinyalleri üretmek için biraz FPGA tahtası ile alay etmeye başladı.

Virtualboy içindeki iki ekran, bu IFIXIT Teardown’da görüldüğü gibi tipik LCD ekranınız değil. Tek bir satırda 244 piksel bir satır üreten iki lineer LED dizisi, Y eksenindeki çizgiyi tarayan aynalarla. Bu LED dizileri, bir dizi vardiya kayıtlı Virtualboy CPU tarafından yönetilir, ayrıca her LED dizisinin çizgilerini dikkatlice dokunarak, [Furrtek] tüm resim verilerini bir FPGA’nın RAM’sine kopyalayabildi.

Virtualboy’un durumunun içindeki bir XESS XUU-200 FPGA tahtasını doldurduktan sonra, [Furrtek], bir DAC için birkaç direnç, konsolunun alt tarafında bir VGA çıkış limanı kurdu. İlk kez çalıştırdığı her neyse, onu güçlendirdi ve sanalboyunu büyük ekran TV’sinde oynamaya başladı.

Çünkü [Furrtek], yalnızca Virtualboy’un ekranlarından birini okuyor, tüm 3D verilerinin yanı sıra Virtualboy’un birincil işlevi ve TV’de görüntülendiğinde kaybolur. Yine de 3D TV’ler var, bunun yanı sıra, her ikisinden de virtualboy ekranlarından veri yakalayan geliştirilmiş bir versiyonunu görmek istiyorsak.

[Furrtek] ‘nin modunun videosunu aşağıdaki eylemde görebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *