[Dr.) çıkan donanım Peter Jansen] ‘nin laboratuvarı, hayal edebileceğin en çılgınca şeyler. Kontrplaktan bir CT tarayıcı, yanı sıra birçok, birçok emaye teli olan bir MRI makine geliştirdi. Belki de en iyi bilinen gelişmesi, tricorder’dir – adını kullanmak için [Gene Roddenberry] mülkünden izinli olan gerçek, algılanan bir gadget. [Peter] ‘nin Tricorder, ilk HackaDay ödülü için finalistlerden biriydi, ancak bunun üzerinde çalışmayı bıraktığı anlamına gelmez. Sensörler her zaman daha iyi olurlar, bazen 23. yüzyılda, küçük bir el cihazının içindeki bir nötrino dedektörü kullanabilecektir.

Yeni sensörlerden biri [Peter] ile çalışıyor, Max30105 hava partikül sensörüdür. Bu çip durumu için reklam malzemeleri, duman dedektörleri için tasarlanmıştır ve alarmları sonlandırır, ancak bu gerçekten en küçük tozdan biridir, piyasadaki parçacık sensörlerinden biridir. Toz algılayan bir El Gadget’ı istiyorsanız, bu baktığınız çip olmalı.

Ne yazık ki, Maxim, bu parçacık sensörünün tam olarak nasıl çalıştığı konusunda tam olarak çok, son derece sıkıdır. Çiğ partikül sayımlarına ve altta yatan algoritmaların yanı sıra maksimum algoritmaların yanı sıra, bu algoritmaları üçüncü taraf bir distribütörle sunmaya hazır olduğundan daha fazla bir yöntem var. Buralarda tam olarak nasıl yaptığımız tam olarak değil, bu yüzden [Peter], birkaç saatlik veri toplamak için zarif bir parçacık sensörü olan birini arıyor, bu yüzden bu çip için bir sürücü geliştirebilir.

İşte Max30105 hava parçacık sensörü hakkında ne anladığımız şey. Bu çip içindeki üç LED (kırmızı, IR, yeşil), yanı sıra bir cam parçasının altındaki bir optik sensör bulunmaktadır. Çip LED’leri kullanır, ışık duman parçacıklarını gösterir ve optik sensöre girer. Oradan, sihirli algoritmalar bunu bir parçacık sayısına karşılık gelen bir sayıya dönüştürür. [Peter] ‘nin HACKADAY.IO bu projenin log, bu sensörden çıkan verilerle ilgili istatistiklerin yanı sıra tonlarca veri, matematik. Aynı şekilde bu sensörü diğer parçacık sensörleriyle (DSM501A ve keskin sensörler) karşılaştırmak için bir test teçhizatı geliştirdi. Maxim sensöründeki veriler iyi görünüyor, ancak bir triCorder için yeterli değil. Burası, Hackaday’ın ziyaretçisi olduğunuz yer.

[Peter] Bir test teçhizatında bu maksimum sensör ile birkaç saat verecek kadar veri toplamak için zarif bir parçacık sensörüne erişimi olan birini arıyor. Bu yapıldığında, bu sensör için bir sürücüyü geliştirmenin yanı sıra, yapılan işleri onaylamak için birkaç istatistiksel test yeterli olmalıdır. Sonra, [Peter] bu sensörle birlikte oynayabilecek ve ideal olarak, son derece uygun fiyatlı hale getirebilecek, ancak dükkanınızın duvarına asılı olması gereken son derece hassas hava partikül sensörü.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *