Pazarlama ve reklam grupları genellikle mühendislerden daha hızlı teknolojik trendlerden daha hızlı kar etme eğilimindedir ve kullanıcılar teknolojinin kendisine bağlanabilir. Belki de bir ürünün pazar ve kar elde etmek için motivasyonun geride bulunması zor olması şaşırtıcı değildir. Şimdi ideal şimdi en göze batan örnek, aletleri ve oyuncaklara ve onların internetine koyarak dikkatsizce wifi koyma uygulamasıdır, ancak elektrik enerjisi endüstrisinde de benzer bir fiyasko türü vardır. “Akıllı Kılavuz” olarak bilinen, elektrik enerjisi ızgarasını, her şeyin interneti, ev aletlerini modernize etmeye çalışır, ancak çok daha büyük ve acil fayda sağlayacak şekilde modernize etmek için bir çaba sürdürülmektedir.

Bir Cutler-Hammer Endüstriyel Kırıcı uğursuzca, akıllı ızgara arenada gelen karışıklığı öngörüyor. Fotoğrafı Bryan Cockfield tarafından
Bu amaçla, modernizasyona ihtiyaç duyan bir şey varsa, elektrik şebekesidir. Genellikle, 1800’lerde senkron jeneratörler ve transformatörler gibi (transistörün yaratılmasından önce mükemmelleştirilen ölçme ve fatura tekniklerinden bahsetme), genellikle her bir parçaya gözetim ve bağlantı eklemek için çok fazla fırsat var. ızgaranın santralden müşteriye. Ek olarak, bir sürü modern ızgara aynı anda hızla yaşlanmaktadır. Modernizasyon, yaşlanma altyapısının enerji vermekte daha verimli olmasına yardımcı olabilir.

“Akıllı ızgara” terimi, nebulous olduğu ve “şeylerin interneti” olarak tanımlandığı gibi (ABD hükümetinin tanımı bile çamurlu ve belirsizdir), akıllı ızgara aslında birleştirici bir amacı var ve şu ana kadar Yapışkan bir tanım eksikliğine rağmen, güç ızgarasında gerekli iyileştirmeleri getirmenin çok faydalı bir yolu. Beklenmedik bir şekilde bir ızgarayı akıllı bir şebekeye dönüştüren hiçbir şey olmasa da, her birinde, her birinin her birinin performansını ve statü raporlama yeteneğini geliştirmesi için devam eden birçok şey var.

Denetleme Kontrol ve Veri Toplama (SCADA)

Çok sayıda yaygın olarak kullanılan ızgara kontrol sistemi denetleme kontrolü ve veri toplama veya SCADA olarak bilinir. Bu, ızgarada kullanım için uyarlanmış geniş bir teknolojide bir endüstri standardıdır. Bu, güç sistemi operatörlerinin hangi kırıcıların açık veya kapalı olduğunu görmesine izin verir, hangi jeneratörlerin çevrimiçi olduğu, voltajların çeşitli noktalarda olduğu, vb. Dağıtım çizgilerindeki sorunların olabileceği vb. ve iktidarın nasıl geçtiği konusunda biraz kontrol almak. Bu sisteme yeni uygulamalar ve eklemeler, ızgaranın arızaları çok hızlı bir şekilde tespit etmesine ve mümkünse, modern bir akıllı şebekenin çok önemli bir özelliği olan hatanın etrafındaki güç akışını aktarır.

SCADA, sistem operatörleri ve sevkıyatçılar için güçlü bir araçtırken, modern teknolojinin etkilenen bazı bölgelerde eksik olabilir. Kuşkusuz, sadece bir SCADA sistemi ile donatılmış bir ızgara akıllı bir ızgara olarak kabul edilmez. Spesifik olarak, “sayacın arkasında” ya da bir müşterinin kontrolünde, bir çok gelişmekte olan akıllı teknolojinin odaklandığı bir müşteri kontrolünde bir şeyin kontrolünü yoksun. Bu, elektrikli otomobil şarjını, yükseklik talebi zamanlarında su ısıtıcıları ve klimalar gibi elektrikli aç aletlerinin aktif yönetimini ve çatıdaki güneş enerjisi gibi mikrojenerasyonun yönetilmesini de içerir.

Akıllı Ölçüm

Analog Meterby Kristoferb CC-BY-SA 3.0

Smart Meterby Kristoferb CC-BY-SA 3.0

Bu bazı yeni teknolojilerin yanı sıra, akıllı şebekenin bir başka büyük kısmı zaten yaygın olarak uygulanmıştır: akıllı sayaçların kullanımı. Bunlar, enerji kullanımı uzaktan raporlayabilen elektronik (elektromekanik değil) metredir, bir metre okuyucunun ihtiyacını ortadan kaldırır. Ayrıca, talep-oranlı ölçüm ve günün belirli zamanlarında ve daha eski stil sayaçlarının yapamadığı farklı kullanımlar için diğer yenilikçi yöntemler ve diğer yenilikçi yöntemler sağlar. Ne yazık ki, tüm bu avantajlara rağmen, bu tür cihazlar genellikle haberlerdedir, çünkü çok küçük bir azınlık insanların, akıllı sayaçların kullanımının bir şekilde zararlı olduğunu, taleplerini destekleyecek herhangi bir kanıt olmamasına rağmen, ve bu frekansların zaten önemli kullanım görmesine rağmen.

Batarya bankalarıyla emici uçlar

Akıllı ızgara masaya getirdiği bir diğer önemli gelişme, enerji deposunu kolayca yönetme yeteneğidir. Batarya teknolojisi zamanlamanın arkasında olduğunda, şu anda bir kaç saatten daha uzun süre enerji depolamak için ızgarada büyük ölçekli pillere sahip olmak için ekonomik olarak uygulanabilir değildir.

Çevrimiçi olan çoğu batarya bankaları, kısa süreli (birkaç saniye aralığında) arz ve talebin dengelendiği “Yük Dengeleme” adlı bir görevi yapar. Örneğin, bir endüstriyel başlatmakL tesisi, bir testere değirmeni gibi, yerel ızgaraya kısa bir talep koyabilir, bu da bir voltaj sarkmasını hafifletmek için hemen hemen satın alınan bir batarya bankası tarafından dengelenebilir. Öte yandan, ızgarada ani bir yük kaybı, kılavuz stabilitesini diğer yönde koruyan pil bankasını şarj ederek emilebilir.

Belki de gelecekte pil teknolojisi, güneş sitesi gibi bir şeyden günlük talep döngüsünü emecek kadar ana akım olacaktır, ancak fiyat noktası ve teknolojisi, bu ölçekte bir şeyin yaygın olarak kabul edilmeleri için olması gerektiği yer değil. Akış pilleri, bu tür bir uygulama için lityum-iyon pillere saygın bir alternatiftir, ancak büyük ölçekli evlat edinmeden önce iyileştirilmesi gerekir.

Mikrojenerasyon

Batarya bankaları gibi, akıllı ızgaraya da yardımcı olmak için mikrojenerasyon kullanılabilir. Mikrojenerasyon, çöp sahalarındaki çatı güneşi veya küçük metan jeneratörleri gibi küçük güç üretimi anlamına gelir. Yeterince akıllı bir ızgara, bu dağıtılmış üretim tesislerinin çevrimiçi olduğunda ve şebeke işlemini mümkün olandan çok daha verimli bir şekilde sürdürmek için bu bilgileri kullanabilecekleri çok daha fazla yeteneğe sahiptir.

Bununla birlikte, tüm faydaları ile, akıllı ızgara henüz net bir standardı yoktur. Şeylerin interneti gibi, çoğu zaman kanunsuz bir teknolojik serbest bırakma gibi görünüyor. Bu gelişmekte olan teknolojileri yönetmeleri ve nasıl yönetmeleri gerektiği konusunda aynı eyalette veya ülkede faaliyet gösteren güç şirketleri arasında genellikle anlaşmazlık yoktur. Endüstri ihtiyaçlarının geride kalması için net bir standart olduğuna, ancak yakında istediğiniz zaman boşalmayı dolduracak gibi görünmüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *