Yüksek hızlı kameralarla, nesnelerden, işlemdeki patlamalardan ve diğer yüksek hızlı olaylardan geçen mermi görebilirsiniz. Nadiren, olsa da, ışık, yüz binlerce dolarlık donanıma sahip olmayan bir nesneye parlarken ne olduğunu görebiliyor musunuz. Britanya Kolombiyası Üniversitesi’nde bir grup araştırmacı, sadece herhangi bir ev tinkerer yelpazesi içinde iyi olan donanımla yapılmaktadır.

Nesnelerin yoluyla ve çevresinden geçen ışık videolarını yapılması (bunun için harika animasyonlu GIF’ler), ancak önceki benzer projelerden istenen ekipman 300.000 dolara mal oldu ve bir laboratuvarın kontrollü ortamının dışında kullanılamaz. [Matthias] ve ekibi bir araya 1000 $ ‘lık benzer bir sistemi bir araya getirdi. Gerekli olan tek donanım, bir raftan bir uçuş kamerası ve altı kırmızı lazer diyotu açan özel bir sürücü.

Bir ışık darbesinin uçuşunun kaydedilmesindeki önceki deneylerden çok daha az pahalı bir kurulumun yanı sıra, [Matthias] ve ekibi de laboratuvar olmayan ortamlarda ışığın uçuşlarını da alabilmek ve kaydedebilir. Sadece bu yılki SIGGRAPH konferansında, katılımcı-üretilen nesneleri sadece birkaç dakika içinde yansıtan ışık videolarını üretecekler. Aşağıdaki proje için videoyu kontrol edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *